Párnický rybár

Chyť a pusť - aktuálny problém
 

 
    [Chyť a pusť -aktuálny problém]
 
K napísaniu tohto článku ma prinútil fakt ,že bolo dosť napísaných článkov spôsobom prišli sme ,nakŕmili sme a nachytali sme, niekoľko som ich aj ja sám napísal. V týchto článkoch čitateľ postrehne nejaké zaujímavé veci, rôzne zlepšováky, ktoré zúročí pri jeho ďalšej výprave. V posledných rokoch sa v časopisoch dosť často píše o rôznych problematikách rybolovu. Tak som sa rozhodol na jednu z nich poukázať aj ja. Jednou z nich je ,,režim“ chyť a pusť -je to pre mňa dosť podstatná vec a myslím ,čím sa bude o tejto téme viac diskutovať a rozoberať všetky jej kladné a negatívne vlastnosti tým skôr to dostaneme ,mi športoví rybári tam kam to chceme dostať už pár rokov. O chyť a pusť by sa dalo napísať veľa článkov či už sa to týka revírov na Slovensku, kde sa loví ,,režimom“ chyť a pusť alebo o rybároch týkajúcich sa toto pravidlo dodržiavať ,či už naopak ignorovať. Niekoľkokrát som zažil na mojich výpravách za kaprami mnoho neprajných vecí čo sa týka tohto problému.
A nejedná sa len o kaprov ,ale jedná sa o všetky druhy rýb žijúce v našich vodách. Všetky druhy rýb ,ktoré tu máme k ,,dispozícií“ uloviť si treba vážiť a nezáleží  na ich veľkostiach aspoň taký je môj názor ,nemusí každý so mnou súhlasiť a ani by nesúhlasil to môžem povedať!!! Veď nechceme ísť predsa tým smerom ,že o pár rokov v našich krásnych revíroch nebudeme mať ani ,,šupinu“. V novej vyhláške dokonca schválilo na jednu osobu 50ks ušľachtilých rýb ročne.
 
Celkom otvoreným problémom ostalo to ,že ,,ľudia“ - ťažko ich takto nazvať si kúpia len jednu povolenku, a naplnia s ňou svoje  ,,mrazáky“ tak isto ako to robili predtým. Alebo naopak niekto nemá problém s peniazmi tak si kúpi aj viac povolení len aby mal doma ,,plno“. Zdvihli sa aj ceny niektorých povoleniek a ak sa to nezačne ďalej riešiť, tak to bude stále drahšie lebo nebudú peniaze na novú násadu. Dúfam ,že si to mnohí nebudú vysvetľovať tak ,že si od vody zoberú ešte viac rýb ,keď bude drahšie povolenie na rybolov. Nájdu sa aj takí ľudia ,ktorí si rybačku prepočítavajú na peniaze ,čo samozrejme nie je dobre –všetky peniaze , za ktoré si kúpili výbavu a všetky ostatné veci potrebné na rybolov si zoberú naspäť domov v podobe našich krásnych rýb. Keď sa vybereme na ryby ideme si väčšinou s cieľom oddýchnuť uloviť možno svoju kapitálnu rybu na ,ktorú čakáme už niekoľko rokov a my si z rybačky spravíme hotoví ,,mäsokombinát“ namiesto toho aby sme jej darovali život a pustili ju naspäť tam odkiaľ prišla.
 
Mnohí sa vyhovárajú či si majú aj rybu na vianočný stôl kupovať v obchode. Keď si dotyčný zobere kapra domov nikto mu to nevyčíta ,samozrejme raz za čas ,ako keď si pravidelne domov bere množstvo kaprov alebo iných rýb a nehovoriac radšej o ich veľkostiach. Myslím ,ďalším krokom k zavedeniu tohto ,,režimu“ na našich revíroch by bolo zavedenie vrchnej miery rýb napr. k lovu kapra by to bolo K-70 -teda kapor nad 70cm by išiel naspäť tam odkiaľ prišiel.
 
  
 
 Takisto by mohla rybárska stráž navštevovať revíri častejšie ako navštevuje a na takýchto ľudí ,ktorí sú doslova hanbou organizácie pristupovať tvrdšími normami nie dohovormi ako to končí vo viacerých prípadoch.
Dokonca som počul aj o rybároch ,,hmm ťažko ich nazvať rybármi, ktorý chodia svoje úlovky ešte aj predávať.“ Na Slovensku je všetko možné ale toto-nechápem ich. Má to nejaký špecifický význam? Často si pokladám túto otázku pri pohľade či už na nich ako sa im plnia vrecká -v tomto prípade sieťky.
A napíšem Vám to na rovinu, viete sami či sa to týka aj Vás -môžete sa doslova a do písmena HANBIŤ!!!
Dúfam ,že to prestane lebo je tu omnoho viac mladých rybárov ,ktorý presadzujú športový rybolov, nehovoriac opäť nájdu sa aj výnimky. Týmto veľmi stručným článkom chcem poukázať všetkým športovým aj nešportovým rybárom na stále riešenie tohto problému ,lebo chyť a pusť nie je len prázdne gesto. K tejto problematike sa budem stále vracať na www.imtbaits.wbl.sk
.
Prípadné otázky a postrehy alebo nejaké zaujímavosti na carphunterpb@centrum.sk.
 
                                                                                                                                             Text: Martin Teplan
Carp team IMT      
 

 

                   

 

Komentáre

31.03.2012
• Jano  |  31.03.2012 14:20:05  |  IP: 95.102.---.---
Dobrý článok len dosť pravopisných chýb. Ja si aj zoberiem, ale prevažne púšťam.

12.12.2011
• Majo  |  12.12.2011 19:22:01  |  IP: 95.170.---.---
Nepatrím medzi tých, ktorý striktne presadzujú spôsob lovu chyť a pusť. No môžem s určitosťou povedať, že má to niečo do seba. Navštívil som toho roku aj niekoľko súkromných revírov, kde som stretol rybárov aj s jedného aj s druhého súdka. Nedá sa jednoznačne povedať, že všetci tí ktorý lovia CH a P sú svätý a všetci tí, ktorý si rybu prisvoja sú zlý. Ja osobne si rybu privlastním, ale aj nemám problém pustiť a púšťam. Určite súhlasil by som s takým predpisom, ktorý by stanovil púšťať kaprov nad 70cm späť do vody. Treba dúfať, že až raz sa bude rybársky zákon meniť, alebo upravovať tak ho budú pripravovať ľudia, ktorý tomu rozumejú, alebo si nechajú poradiť . . .
• Tony  |  12.12.2011 16:27:16  |  IP: 87.244.---.---
No vidis, aj u nas v Bardejove je zopar nadsencov co by chceli HaP revir ale "starich" rybarov nie a nie presvedcit. Od maja ti to zrejme nikto necital alebo nepotvrdil tvoje slova. Dakujem za taky pekny clanok uz to zdielame aj u nas na FB - Mo SRZ Bardejov a rybarenie clenov.

16.05.2011
• ivka  |  16.05.2011 16:11:53  |  IP: 213.151.---.---
Krasne
• anonym  |  16.05.2011 16:11:32  |  IP: 213.151.---.---
Krasne
Nový príspevok
nick  
text
 
 
256-9štyri  =  
Vyplňte kontrolu proti SPAMu.
TOPlist