Párnický rybár

Lehotský potok
 

 
Lehotský potok
 
 
Základné údaje o potoku :
 
Dĺžka toku – 6,7 km

Rád toku – IV.
 
Povodie – Orava
 
Prameň – Kľúč, Oravská Magura
 
Ústie – Orava, Dolný Kubín (Malý Bysterec)
 
Lehotský potok je potok na Dolnej Orave, na území okresu Dolný Kubín. Je to pravostranný prítok Oravy, má dĺžku 6,7 km a je tokom IV. rádu.
 
 
Prameň Lehotského potoka:
 
Označuje sa od Oravskej Magury, pokračuje popri Kubínskej holi pod Minčolom, to je 1395 m. nad morom a na východnom svahu Kľúča čo je 1143 m. nad morom.
 
 
Opis toku:
 
Lehotský potok priberá prítoky od svahu Kľúča a vstupuje do Oravskej vrchoviny, ďalej preteká chatovou oblasťou pod Kubínskou holou. Tu priberá prítok spod hrebeňa Kubínskej hole, a taktiež krátky prítok z oblasti Kopaníc. Lehotský potok preteká aj cez Dolnokubínsku mestskú časť Beňová Lehota, a jeho cesta končí vliatím sa do Oravy.
 
 
Označenie a zaradenie Lehotského potoka:
 
 
Označenie revíru  3-1910-4-1
 
Patrí medzi naše pstruhové revíry, a všetci dobre vieme, že jarná rybačka na Lehotskom potoku začína 16.04. každý rok. Rybári na tomto potoku používajú rôzne nástrahy, či už to sú blynkre (rôznych veľkostí), blyskáče (tzv. rotačky), gumenné napodobeniny - malej chobotničky a keďže sa dá na potoku aj muškáriť, patria sem aj strímre, suché mušky, goldheady, nymfy, mikro – nymfy, pakomáre a pod., no nemôžem zabudnúť aj na wobléry, ktoré sa tiež dostávajú do popredia na našich pstruhových revíroch. Ale nesmieme zabudnúť že na pstruhových vodách máme aj zákazy a to sú nasledovné:
1.   loviť viac než jednou udicou
2.   používať ako nástrahu živú rybku
3.   používať pri love iné ako umelé mušky v počte väčšom než tri
4.   pri love prívlačou na mŕtvu rybku používať viac než jeden háčik
5.   loviť na plávanú alebo položenú
6.   používať pri love viac ako jednu nástrahu okrem lovu na umelé mušky
7.   používať ako nástrahu červy a hmyz vo všetkých vývojových štádiach
8.   loviť viac ako tri dni v týždni
 
 
Denný čas lovu na pstruhových vodách :
 
Apríl a september – od 06:00 do 19:00 hod
Máj a august          - od 05:00 do 21:00 hod
Jún a júl                 - od 04:00 do 22:00 hod                    
 
Lehotský potok je pomerne úzky, ale to neznamená že sa na ňom nedajú chytiť pekné, ba až trofejné pstruhy, či iné druhy rýb. Chce to len veľa trpezlivosti a poznať nejaké tie rybárske tajomstvá, správne miesta (jamky a pod.). Keďže na Lehotskom potoku je žalostne málo kaskád, treba si správne miesto (lokalitu) poriadne vyhliadnúť. Aj keď väšina rybárov si na svoj voľný čas a obľúbený šport hľadá iný potok ako je Lehotský, nezabudnime že aj tento potok je náš a je pre Vás vždy pripraveny. A že je tento potok krásny, o tom Vás presviečať nemusím.  
 
 
Tibor Ferjančík

 

Komentáre

Nový príspevok
nick  
text
 
 
70+9päť  =  
Vyplňte kontrolu proti SPAMu.
TOPlist