Párnický rybár

Rybárov predbehli malí školáci

Rybárov predbehli malí školáci

 

Papiere, vreckovky, plastové obaly, sklo, polystyrén, plechovky, PET fľaše a dokonca aj staré lyže. Toto všetko sa váľa na brehu rieky Oravy, revíru, kde každý z nás strávil už nejaký ten piatok. Budem presnejší – nie váľa, ale váľalo sa – len do piatku 20. apríla, kedy sa po celom brehu rieky Oravy v Dolnom Kubín „rozliezli“ dolnokubínski školáci, aby v rámci akcie Vyčistime si svoje mesto a pred blížiacim sa Dňom Zeme poupratovali nielen okolie rieky, ktorou sa všetci pýšime. Vedzte či nie, my ľudia, ktorí našu modrú planétu obývame a využívame jej zdroje, si ju dostatočne nevážime. Trochu patetické? Možno, ale je to tak.

Na tomto mieste mi nedá nebyť prísny aj na nás – rybárov – z ktorých mnohí sme tento neporiadok od Oravy neodniesli. Vďaka školákom máme brehy čistejšie. A verte či neverte – popri Orave sa váľali (a stále sa ešte kde-tu povaľuje!) stovky kilogramov nerozložiteľného odpadu.

Na záver zopár faktov: Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok bol zasvätení oslavám jarnej rovnodennosti a príchodu jari. V modernom ponímaní ide o ekologicky motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia a rozvíjaní diskusie o možných riešeniach súvisiacich problémov. A povedzte sami, nie je lepšie eliminovať odpad z prírody, a tak predchádzať väčším problémom? Tohtoročný Deň Zeme na Orave bol aspoň malým krokom k tomu.       

-Alfi-

     

TOPlist