Podustva severná - Chondrostoma nasus
Jedná sa o ďaľšiu rybu z čeľade kaprovitých, vyskytujúcu sa v podhorských tokoch a spodných častiach riek. Osídľuje prevažne prúdne úseky lipňového a mrenového pásma so štrkovitým, piesčitým, prípadne mierne bahnitým dnom. Vyskytuje sa takmer v celej Európe, mimo Pyrenejského a Apeninského poloostrova.
Telo je štíhle, z bokov mierne sploštené, chrbát je sivý alebo tmavý s modrastým, či zelenkavým nádychom, boky striebristé, brucho svelé, biele, prípadne so žltkastým nádychom, všetky plutvy okrem chrbtovej sú načervenalé až oranžové, hlava pomerne malá,oko veľké, striebristej farby . Ústa sú výrazne spodného postavenia a majú tvar priečnej štrbiny s ostrými zrohovatelými okrajmi. Rozdiel medzi nosáľom a podustvou vid foto.
Chvostová plutva je výrazne vykrojená. V chrbtovej plutve sú 2-4 tvrdé a 8-10 mäkkých lúčov, v análnej plutve 2-4 tvrdé a 9—12 mäkkých lúčov, prsné majú 1 tvrdý a 14 – 18 makkých lúčov, brušné plutvy 2 tvrdé a 7-9 mäkkých lúčov. V postrannej čiare je 53—66 šupín pod postrannou čiarou 4-7, nad ňou 7-10 cykloidných šupín. Ďaľším znakom je tmavá až čierna výstelka brušnej dutiny – podobne ako u karasa striebristého.
Podustva dospieva v 4 -5 roku života, vytiera sa etapovito v marci až máji v závislosti od teploty vody na plytké štrkovité miesta v riekach nad perejnatými úsekmi/ neresiská boli spozorované na tých istých miestach, kde sa neskôr vytierala hlavátka/, kam podniká rôzne dlhé ťahy. Samica kladie v závislosti od hmotnosti 20 – 40000 ikier nahnedlej farby o priemere 1,6 -2,2 mm, ktorých vývoj trvá 10 – 30 dní v závislosti na teplote vody / 120 – 150 denných stupňov/ Trenie prebieha v mesiacoch marec -máj etapovito a je pomerne búrlivé, ryby vtedy strácajú prirodzenú plachosť a sú zraniteľné. Samce sú v tomto čase výraznejšie vyfarbení a súčasne majú treciu vyrážku na hlave a taktiež na bokoch tela.
|
|
|
Potrava je daná spodným postavením úst, podustvy sa živia prevažne riasami, ktoré zoškrabujú zo štrku a skál, na ktorých sú tieto stopy jednoznačne viditeľné. Spôsobom života je daný aj jej hospodársky význam – zhodnocovanie produkcie rias, siníc a rozsievok.
Pri zoškrabovaní rias sa otáčajú na bok a svoju prítomnost prezradia občasným blýskaním. Jedná sa o húfovú rybu, kde húfy majú aj niekoľko sto až tisíc kusov rôznej veľkosti.
Je hájená od 16.3 do 31.5. bežného roka a zákonná miera je 25 cm .
Juraj Kazimír
Zdroj : internet
Otto Pospíšil: Atlas našich rýb
Jiří Čihař: Naše ryby
http://www.parnickyrybar.weblahko.sk/